header banner
Default

Kripto paralar haram mı? Bu önemli karar


Table of Contents
Tam Boyutta Gör

Kripto paraların geniş kitlelere yayılması ile birlikte özellikle İslam dünyasında haram-helal tartışmaları başladı. Bu konuda İslam alimleri ikiye bölünmüş durumda. Farklı araştırmalara göre Bitcoin haram diyen de var helal diyen de. Bu konuda Endonezya kritik bir karar aldı. 

Bitcoin haram mı?

Endonezya Ulema Hayır Meclisi bu hafta kritik bir fetvaya imza attı. Ülkenin çeşitli bölgelerinden gelen alimler kripto paraların çok volatil yani oynak olduğu için İslami kurallar altında uygun olamayacağına hükmetti. Bunun sonucunda da haram fetvası verildi. 

Endonezya en büyük İslam ülkesi olması hasebiyle alınan bu karar önemli. Ülkede kripto paralara olan ilgi neredeyse 10 kat artmış durumda. Haliyle insanları kayba sürükleyen bir yapı olması haram fetvasına yol açmış gibi görünüyor. 

Batı ülkelerinde kanuni düzenlemelerle kripto para ticareti kontrol altına alınmaya çalışılıyor. İslami ülkelerde bir de fetva düzenlemeleri devreye girmeye başladı. Hatta bunu kumar olarak niteleyen de var. Bununla birlikte bazı ülkelerde şeriat yasalarına uygun DeFi projeleri geliştirerek onay almaya çalışan girişimciler de bulunuyor. Yine kaldıraç tarzındaki uygulamalara girmeden standart alım satım veya ödeme sistemlerini helal gören meclisler var. 
 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:

Sources


Article information

Author: Ernest Chambers

Last Updated: 1697815561

Views: 1127

Rating: 4.6 / 5 (33 voted)

Reviews: 98% of readers found this page helpful

Author information

Name: Ernest Chambers

Birthday: 2022-04-30

Address: 88974 Nichole Brooks Suite 003, East Justinmouth, MS 97606

Phone: +4586265671922971

Job: Software Developer

Hobby: Skateboarding, Mountain Climbing, Surfing, Sewing, Beer Brewing, Graphic Design, Pottery

Introduction: My name is Ernest Chambers, I am a transparent, irreplaceable, candid, vivid, rare, exquisite, unreserved person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.