header banner
Default

11 yıl geçti ve Bitcoin kurucusu Satoshi tarafından gönderilen son mesaj burada!


Geleceğin paraları olarak lanse edilen kripto varlıklar, ülkemiz dahil tüm dünyada ciddi bir popülariteye sahip. Özellikle en büyük kripto para konumundaki Bitcoin, son dönemde kırdığı rekorlardan çok kimliği bilinmeyen kurucusu Satoshi Nakamoto ile gündemde.

Bitcoin gibi popüler bir kripto para biriminin ekmeğini yemek için gün geçtikçe kendisinin Satoshi olduğunu iddia eden onlarca kişi ortaya çıkıyor. Ancak bu kişilerin hiçbiri iddialarını kanıtlayamıyor. Durum böyle olunca Satoshi Nakamoto ismi artık bir şehir efsanesi olarak anılmaya başlandı.

Bitcoin’in kurucusu Satoshi hakkında yeni gelişme!

Bitcoin kripto para biriminin ortaya çıkışını gerçekleştirdiğini söyleyen Craig Wright hakkında yeni gelişmeler ortaya çıktı.

Satoshi Nakamoto, son mesajını 11 yıl önce attı

VIDEO:

Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto’nun İlk blok zinciri veritabanını tasarlayan ve 2010 yılının sonlarına kadar Bitcoin üzerinde çalışmalarına devam eden bir kişi veya grup olduğu düşünülüyor. Öte yandan Japonya asıllı bir adam olduğu, bunun tam aksi şekilde Japon olmadığı, Amerika ya da Avrupa’da yaşayan bir kriptografi uzmanı ve bilgisayar bilimcisi olduğu yönünde iddialar da geçerliliğini koruyor.

Göründüğü gibi Satoshi hakkında ortaya atılan iddialar oldukça kafa karıştırıcı. Ancak tüm dünyada kabul edilen tek bir gerçek var ki, 2011 yılına kadar Bitcointalk adlı forumda kripto paranın gelişim süreci ile ilgili halka açık önemli mesajlar yayınlaması ve aniden ortadan kaybolması.


2021 yılının yavaş yavaş sonuna doğru gelirken, Satoshi Nakamoto’nun Bitcointalk forumunda yayınladığı son mesajın üzerinden de tamı tamına 11 yıl geçti. Peki Bitcoin’in kurucusu ortadan kaybolmadan önce yayınladığı mesajda ne gibi ifadeler kullandı?

Satoshi, son gönderisinde geliştiricilerin internete bağlı bir hostun hizmetlerini geçici veya süresiz olarak aksatarak, bir makinenin veya ağ kaynaklarının asıl kullanıcılar tarafından ulaşılamamasını amaçlayan DoS saldırılarından korunabilmek için daha fazla çalışması gerektiğini ifade etti.

Satoshi Nakamoto olduğu ilan eden isimlerden Craig Wright

Buna ek olarak anonim kaynaklara dayanarak hassas belgeler yayınlayan ve kâr amacı gütmeyen uluslararası bir sivil toplum kuruluşu Wikileaks’in Bitcoin kullanmaya çalışmamasını, kripto paranın emekleme aşamasında olduğunu ve henüz böyle büyük bir popülerlik düzeyine hazır olmadığını belirtti.

Aslında bu Satoshi’nin ortadan kaybolmadan öncekli son mesajı değildi. Bu noktada forum gönderisinin ardından 23 Nisan 2011 tarihinde Bitcoin Core geliştiricisi Mike Hearn’e özel bir mail gönderdi. Burada farklı alanlara yoğunlaşmak amacıyla Bitcoin projesinden ayrıldığını açıkladı. Tabii kurucunun ayrılma kararı ile ilgili çeşitli komplo teorileri de ortaya atıldı.

Peki siz bu konu hakkında en düşünüyorsunuz? Satoshi Nakamoto kim veya kimler olabilir? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Sources


Article information

Author: Erin Lang

Last Updated: 1699905362

Views: 813

Rating: 4.4 / 5 (118 voted)

Reviews: 96% of readers found this page helpful

Author information

Name: Erin Lang

Birthday: 1967-04-03

Address: 650 Harrison Mountains Suite 281, Port Lindseyshire, GA 29726

Phone: +4818488570939392

Job: Veterinarian

Hobby: Fishing, Chocolate Making, Yoga, Animation, Archery, Skiing, Stargazing

Introduction: My name is Erin Lang, I am a exquisite, welcoming, dazzling, strong-willed, persistent, priceless, candid person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.